Zprávy

Nový polomaratonský rekord: Geoffrey Kamworor Shatters Předchozí známka

26letý Keňan překonal předchozí rekord o 17 sekund - a téměř zlomil 58minutovou bariéru.

Kromě mistrovství světa v polovičním maratonu Geoffrey Kamworor od poloviny roku 2014 neměl polovinu. Kamworor však v neděli běžel v Kodaňském půlmaratonu a nastavil nový světový rekord s časem dokončení 58 minut 1 sekundu.

Ale převzetí světového rekordu v Kodani znamenalo, že Kamworor nebude soutěžit na mistrovství světa IAAF v Dauhá v Kataru. “ Je pro mě velmi emotivní nastavit tento rekord, “řekl Kamworor. 'A dělat to v Kodani, kde jsem vyhrál svůj první titul na světě, k tomu něco přidává.'

Kamworor je držitelem tří titulů World Half Marathon, kde získal poslední titul v roce 2018 ve Valencii (kde byl nastaven předchozí světový rekord). Také vyhrál newyorský maratón 2017 a 10 000 metrů titul na keňských šampionátech jen několik týdnů před tím, než se postavil do Kodaně.

Rozbití záznamu

Před úsilím Kamwororsů dosáhl světový rekord v půlmaratonu 58 minut 18 sekund, stanovil Abraham Kiptum v loňském roce. Pro informaci, Kiptum zlomil předchozí světový rekord za pouhých 5 sekund. Ale Kamworor rozbil svou známku neuvěřitelných 17.

Kromě světového rekordu, Kamworors šílený 4: 25,5 tempo také zlomil další bariéry. Jeho 41 minut a 5 sekund na vzdálenost 15 km bylo nejrychlejším zaznamenaným časem, stejně jako 55 minut mu trvalo 20 km.