Voda

Dane Jackson nastaví nový rekord na 24. ročníku Zelené rasy

Fenomén pádlování Dane Jackson vytvořil nový rekord v závodě Green Race na 4:04, jenž chybí při praskání 4minutové bariéry. Po jeho velkém vítězství jsme si s Jacksonem mohli povídat a získat informace o tom, jak se připravil, jak závod proběhl a co má budoucnost.

V první sobotu v listopadu se sběrači divokého potoka z celého světa sbíhají na řece Green se zužuje v západní Severní Karolíně. Tento rok se koná 24. běh Zelené rasy. V letošním roce přistoupilo k masivnímu poli 145 pádlařů, aby převzali tento zastrašující strmý závod na divoké vodě třídy V.

Dane Jackson pokračoval ve své dominanci všech závodů na kajaku na divoké vodě na letošních Zelených závodech. Jackson je teprve 26 let a pravděpodobně nejlepší a nejvšestrannější kajakář na divoké vodě na světě právě teď. Je součástí dynastie rodiny Jackson Kayak a je sponzorován tak velkými jmény jako Red Bull a GoPro.

„Tohle je můj desátý ročník v závodě a já se na něj vždy těším. Je to jeden z mých oblíbených dnů roku, “řekl Jackson.

Green Race Record Times

Ve svém 10. vystoupení na Zelené Rase získal Jackson druhý titul v řadě celkový titul. Přitom si stanovil nejrychlejší čas v historii.

Jeho čas 4 minuty 4,4 sekundy byl o sekundu rychlejší než rekord, který si stanovil minulý rok. Nejen to, ale také vytvořil nový krátký lodní rekord 4:24.

Dane Jackson Green Race

Jacksonův výkon byl tak dominantní, že porazil celkové umístění na druhém místě o celých 8 sekund a třetí místo na finále o 16 sekund. Jeho krátký čas na lodi mu nejenže vyhrál krátký člun a vytvořil nový rekord v kurzu, ale celkově byl také dost dobrý na 10. místo.

Jak se Dane Jackson připravuje na závod

Jackson bral Green Race velmi vážně tento rok, s cílem rozbít nepolapitelnou 4minutovou bariéru. Kromě mnoha tréninkových kol od začátku ke dnu, na široké škále vodních hladin, analyzoval také tuny videozáznamů.

Měsíc a půl sledoval záběry GoPro z předchozích závodů a tréninkových kol. Analyzoval každý segment závodní dráhy, aby optimalizoval své linie. Dokonce rozdělil kurz na segmenty a dělal si poznámky v tabulkovém procesoru, aby skutečně získal data, která shromažďoval.

Nejrychlejší tréninkové kolo, které Jackson v tomto roce zaznamenal, bylo 4:06, takže byl mimořádně spokojený se svým závodním výkonem ve 4:04.

Dane Jacksons Race Boat

Jackson se letos rozhodl vyzkoušet lehčí loď, aby mu pomohl pronásledovat tento čas kratší než 4 minuty. Pádloval Jackson Karma Unlimited, 1110 'závodní potokovou loď, kterou vyrobil na zakázku v lehkém rozvržení. Mezi člunem o méně než 4,5 libry a odstraněním nějaké hmotnosti při výbavě dokázal loď odlehčit asi o 6,5 libry.

lyžařské vstupenky rei

Menší hmotnost na lodi usnadnila korekci, zatáčku, manévrování, vznášení ve vodě o něco vyšší a udržování luku na povrchu. To vše dohromady přidalo jen o něco větší výkon k již osvědčenému designu.

Zeptal jsem se Jacksona na možnost použití uhlíkových nebo jiných lehkých materiálů. Byl skeptický a plánoval zůstat v náročném kurzu v dohledné budoucnosti.

Jackson řekl: „Nemyslím si, že by Id byl složený nebo tak něco - prostě příliš vysoké riziko“. Má rád tuhost a nízkou váhu kompozitních kajaků, ale obává se, že se zkazí, rozbije člun a dostane se do nebezpečí na řece.

Řekl, že perfektní běh je mnohem důležitější než lodní materiály. Peklo uvažuje o přechodu na jinou konstrukci lodi až poté, co odloží perfektní závod.

Green Race: The Course

Celkový vítěz z předcházejícího roku se vždy dostane na první místo v startovní linii následující rok, v poledne. Jackson šlapadl jak dlouhými, tak krátkými loděmi, což znamenalo, že musel udělat dvě kola a vyrovnat se s veškerou logistikou tohoto úsilí. Jako první mimo linii měl čas na to, aby se to stalo a trochu se zotavil mezi koly.

Hladina vody je velmi důležitá pro jakoukoli rasu divoké vody. Hladiny během tréninku divoce kolísaly během několika týdnů před závodem. V den závodu bylo na měřidle zdravých 11-palců vody.

'Hladina vody byla vzácná mezi úrovní, ne příliš vysoká, ne příliš nízká,' uvedl Dane, když popsal dny říčních podmínek. 'Tato úroveň mi dala potenciál mít nejrychlejší čas, ale také ztěžoval pohyby dlouhých kajaků, zejména ve druhé polovině kurzu.' Když jsem se dostal na dno, věděl jsem, že jsem nedosáhl svého cíle v době kratší než 4 minuty, ale byl jsem nadšený, že jsem běžel bez větších chyb. “

Jackson počítal s tím, že to byla „jedna z nejtěžších úrovní spojit čistý běh shora dolů“. Pohyby na velkých peřejích byly o něco těžší než na nižších úrovních, ale voda tekla rychleji na méně strmém horním úseku.

S tím řekl, že to byla také jeho úroveň snů. To znamenalo, že pokud to běžel dokonale, měl rekord. Řekl také, že mírně nižší tok by mohl přinést i rychlejší čas. To proto, že by bylo snazší dát dohromady perfektní kolo od shora dolů.

nejlepší tyčinky bez lepku

Druhou možností záznamu času kratšího než 4 minuty by bylo, aby řeka byla přes 18 palců. Neuvěřitelně vysoká hladina vody by znamenala velmi náročné hřiště, ale nabídla opravdu rychle tekoucí vodu.

Den před tímto rokem závod, voda dosáhla vrcholu kolem 19 palců. Na této úrovni Jackson zaznamenal tréninkové kolo ve svém dlouhém člunu 3:50, a to i s několika velkými chybami na kurzu. Ukazuje na tomto kurzu 3:40 s podobnou úrovní, dokonalými liniemi a tvrdým pádlováním.

Může Kayaker Crack 4 minuty?

Kromě možnosti vysoké vody si Jackson také myslí, že při normálním průtoku, jako je 9,5 palce nebo více, je zcela možný čas kratší než 4 minuty. Ačkoli letos neudělal žádné velké chyby, neměl dokonalý běh.

Energie davu v rokli, která se počítá ve stovkách, zejména u velkých rychlých známých jako „gorila“, pohánějí závodníky, aby tvrdě stoupali na extrémně strmé spodní polovině hřiště. Žádný jiný závod na divoké vodě nenabízí tuto úroveň up-a-osobní pádlování zkušenosti s tak obrovským davem.

Strmé bílé vody třídy V a stovky umrtvých fanoušků, kteří jdou na závod, z něj dělají zvláštní zážitek pro Jacksona a všechny, kteří soutěží. Závod je hlavně o vychvalování práv a soutěží proti závodníkům světové třídy na závodním poli světové úrovně.

Brzy se poruší 4minutová bariéra? Pouze čas ukáže. Jackson a další špičkoví závodníci však každý rok tvrdě pracují, aby našli ty drobné změny, které jim poskytnou mentální, fyzickou a výbavu, aby se to stalo.